Die Polonica-Sammlung der Staatsbibliothek zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz und Aspekte der Provenienzforschung (Kolekcja poloników Biblioteki Państwowej w Berlinie i aspekty badań proweniencyjnych )

Autor

  • Olaf Hamann

DOI:

https://doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2017.83

Słowa kluczowe:

Biblioteka Państwowa w Berlinie, polonika, struktura kolekcji, badania proweniencyjne, brokering informacyjny, Wilhelm Feldman, Aleksander Brückner, Zygmunt II August, Hugo Andres Krüß.

Abstrakt

Biblioteka Państwowa w Berlinie – Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego dysponuje jedną z największych w Niemczech kolekcją poloników. Od otwarcia Biblioteki w roku 1661 gromadzone są w niej licznie publikacje dotyczące Polski, zwłaszcza z zakresu języka polskiego, literatury i kultury polskiej, na temat stosunków polsko- -niemieckich, jak również mniejszości narodowych w obydwu krajach. W niniejszym artykule został przedstawiony historyczny rozwój kolekcji poloników oraz obecne zadania Biblioteki w zakresie gromadzenia literatury tego typu i zapewnienia informacji o niej środowisku naukowemu w Niemczech. Tak jak na historię obydwu krajów, tak również na rozwój zbiorów berlińskiej Biblioteki miały wpływ liczne burze dziejowe. Aby zbadać jeden z tych okresów, związany z nazizmem i II wojną światową, Biblioteka rozpoczęła program badań proweniencyjnych dotyczących księgozbiorów zagrabionych przez nazistów w krajach okupowanych. Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie ów problem dotyczy również kolekcji poloników Biblioteki.

Pobrania

Opublikowane

2017-06-19

Numer

Dział

Artykuły