Изучение книжной полоники сотрудниками Российской Национальной библиотеки в Санкт-Петербурге в XXI веке (Badania nad polską kolekcją w Rosyjskiej Bibliotece w Sankt Petersburgu w XXI wieku)

Autor

  • Николай Викторович Николаев

DOI:

https://doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2017.75

Słowa kluczowe:

Rosyjska Biblioteka Narodowa w Sankt Petersburgu, badania poloników, Biblioteka Załuskich, księgozbiory historyczne, współpraca Biblioteki Narodowej w Warszawie z Rosyjską Biblioteką Narodową

Abstrakt

Obecnie badania polskich starych druków w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu prowadzone są w dwóch zasadniczych kierunkach. Pierwszy to wyszukiwanie i identyfikacja zachowanych egzemplarzy, które bada się pod kątem typograficznym, artystycznym, oprawy i proweniencji, i które pozwalają włączyć książkę w historię kultury badanego regionu. Szczególnego znaczenia nabierają odnalezione egzemplarze ksiąg związane ze znanymi postaciami historycznymi. Drugi kierunek to wyszukanie i opisanie zespołów ksiąg związanych z historią kultury Rzeczypospolitej. Mogą to być fragmenty bibliotek prywatnych, jak na przykład nieznane dotąd książki ze zbiorów króla Zygmunta Augusta, czy rodu Sapiehów. Kryterium doboru może być także inne, na przykład książki wydane w znakomitych drukarniach europejskich związane z Polską. Artykuł zaznajamia czytelnika z publikacjami pracowników różnych działów Rosyjskiej Biblioteki Narodowej, poświęconymi zabytkom kultury książki Rzeczypospolitej. Długoletnie doświadczenie pokazało, że najbardziej owocną [skuteczną] metodą jest realizacja  wspólnych, kompleksowych projektów polskich i rosyjskich bibliotekarzy i historyków. Szczególną nadzieję na nowe odkrycia dają projekty dotyczące badań starych druków z bibliotek klasztornych i prywatnych, a także zbiorów braci Załuskich, przechowywanych w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej.

Pobrania

Opublikowane

2017-06-19

Numer

Dział

Artykuły